İZMİR ALİAĞA İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

10 KASIM ATATÜRK'Ü ANMA TÖRENİ

10 KASIM ATATÜRK'Ü ANMA TÖRENİ

          10 Kasım Atatürk'ü Anma töreni Cumhuriyet Meydanı'nda düzenlendi. Meydandaki Atatürk Anıtı'na çelenklerin sunulmasının ardından, sirenler eşliğinde iki dakikalık saygı duruşunun akabinde İstiklal Marşımızın okunması ile devam etti. Daha sonra kürsüye gelen İlçe Milli Eğitim Müdürü Dr Erdoğan Akyüz günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yaptı.Tören alanında bulunan protokolü selamlayarak konuşmasına başlayan Akyüz;

Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü, vefatının 82. sene-i devriyesinde  yâd etmek için toplandığımız bu özel günde, sizleri saygıyla selamlıyorum. Sözlerimin başında, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, bu toprakları bize vatan kılan tüm şehitlerimizi ve bugün hayatta olmayan gazilerimizi rahmet ve minnetle anıyor, Hayatta olan tüm gazilerimize de sağlık, mutluluk ve esenlikler diliyorum.

           Hayatını ülkesine ve milletine adayan Atatürk, ülkenin içinde bulunduğu zor şartlara ve sahip olduğu sınırlı imkanlara rağmen, milletinden aldığı güç ve destekle bağımsız ve millet egemenliğine dayanan Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşuna liderlik etmiştir. Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün en büyük ideali, Türkiye'yi birlik ve beraberlik içinde, müreffeh bir ülke olarak muasır medeniyetler seviyesine çıkarmaktı. Bugün büyük Türkiye yolunda hızla ilerleyen ülkemiz, demokratik hak ve özgürlükler alanında büyük mesafeler kat ederek dünyanın en saygın ülkeleri arasında yer almıştır.

Atatürk'ün vefatının hemen ardından dünya liderleri tarafından yapılan bütün açıklamaların ortak noktası, O'nun dünya üzerinde yetişmiş çok nadir bir dahi oluşu, büyük devlet adamlığı ve dünya milletlerine örnek olabilecek çalışmaları olmuştur.

      Atatürk, Sahip olduğu yaratıcı ve özgün düşünce kabiliyeti, derin askerî birikimi ve kitleleri peşinden sürükleyen liderlik vasıfları ile "harp sanatının" tüm inceliklerini muharebe meydanlarında başarıyla sergilemiş ve bu konuda tüm dünyaya örnek olmuş ender komutanlardandır. Bunun yanında Büyük Önder, eşine az rastlanır nitelikte bir devlet adamı ve birçok bakımdan tarihe damgasını vurmuş bir fikir adamıdır.

      Atatürk, yenilikçi ve ileriyi görebilen özellikleri sayesinde  Türk Kurtuluş savaşına yön vermiş, milleti ile birlikte "ya istiklal ya ölüm" parolası ile hareket ederek, zaferin kazanılmasında en büyük pay sahibi olmuştur.

       "Bağımsızlık, benim karakterimdir" ve "Yurtta sulh cihanda sulh " sözleriyle dünyaya en saygın dış politika anlayışının mesajını vermiştir. Atatürk'ün bu evrensel bakış açısı, barışın ve bağımsız yaşamanın vazgeçilmez olduğu gerçeğini ortaya koymuştur. Milletinin bağımsızlığı ve özgürlüğünü dünya barışından ayrı düşünmeyen bir lider olan Mustafa Kemal Atatürk, bu konuda tüm dünya ülkelerinin sevgi ve saygısını kazanmıştır.

         Büyük Önder Atatürk, ebediyete intikal ederken arkasında çökmüş bir imparatorluğun küllerinden üstün özverilerle varedilmiş bir ülke, gücüne, azmine, istikbaline ve kabiliyetine inanan bir millet bırakmıştır. Zira, milletimiz yüzyılların içinden süzülen medeniyet şuuru sayesinde ve Atatürk'ün arzusu doğrultusunda "yurtta ve dünyada barış" sağlanması yolunda azim ve kararlılıkla ilerlemektedir.Ulusun en karanlık günlerinde O nasıl bir Kahraman vatan evladı olarak zorlukları göze alıp yola koyulduysa, şimdi Ulusun gençliği de aynı azim ve kararlılıkla yola düşmek zorundadır.

            Büyük Önderin aramızdan ayrılışının 82.Yıldönümünde Cumhuriyetimizin kazanımları ve O'nun ilke ve inkılâpları ışığında; hoşgörü, uzlaşma, birlik, beraberlik ve barış içinde yaşamak, modern dünya ailesinin en saygın üyeleri arasında olan Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin varlığı için çok çalışmak, hepimizin temel bir görevidir.

            Bu duygu ve düşüncelerle, 82 yıl önce ebediyete uğurladığımız Cumhuriyetimizin kurucusu Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü, rahmet, minnet, şükran ve özlemle anıyor, aziz hatırası önünde saygıyla eğiliyoruz"

Milli Eğitim Müdürünün ardından Kaymakam Ömer Karaman'da protokole hitaben yaptığı konuşmasında şu düşüncelere yer verdi:

"Bugün 10 Kasım. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün aramızdan bedenen ayrılışının 82. Yıl dönümü. Evet bedenen bir ayrılış bu. Zira O, idealleriyle, düşünceleriyle ve bize kazandırdıkları ile 82 yıldır aramızda Ve nice 82 yıllarda aramızda olmaya devam edecek.

          Kıymetli hemşerilerim: Atatürk'ü anlamak, O'nun çizdiği çağdaşlık yolunda ilerlemek, geleceğin Türkiye'sini ortaya çıkarmak ve genç nesillere O'nu ve ideallerini aktarmak konusunda bizlere büyük görevler düşmektedir. O'nun çizgisinden sapmadan, sürekli gelişen ve yenilenen bir Türkiye ortaya çıkarmak için var gücümüzle çalışmamız gerekmektedir. Bu ilkeler doğrultusunda hareket eden, vatansever, dürüst, çalışkan ve hedefleri olan nesiller gençlerimizin ellerinde şekil bulacaktır.

Büyük önder Atatürk, Kahramanlık, vatan sevgisi, bilim ve fenne bağlılık, sanata değer verme gibi üstün özelliklere sahip Yüce Türk ulusunun, çağdaş dünya içinde yer alacağına inanmıştır. Kurtuluş Savaşı'nın ardından söylediği "En büyük davamız, en medeni ve gelişmiş, refah içinde bir millet olarak varlığımızı yükseltmektir." sözü bunu kanıtlamaktadır..."

Kaymakam Karaman'ın konuşmasının ardından tören sona erdi.

 

 

 

 

10-11-202010-11-202010-11-202010-11-202010-11-202010-11-202010-11-202010-11-2020

Hükümet Caddesi İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü Hükümet Konağı Kat 5 35800 Aliağa / İZMİR - 0232 616 18 44

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.