İZMİR ALİAĞA İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

18 MART ŞEHİTLERİ ANMA GÜNÜ VE ÇANAKKALE DENİZ ZAFERİ´NİN 104´ÜNCÜ YIL DÖNÜMÜ ETKİNLİKLERİ…

18 MART ŞEHİTLERİ ANMA GÜNÜ VE ÇANAKKALE DENİZ ZAFERİ´NİN 104´ÜNCÜ YIL DÖNÜMÜ ETKİNLİKLERİ…

Çanakkale Deniz Zaferi’nin 104. yıl dönümü ve 18 Mart Çanakkale Şehitlerini Anma Günü etkinlikleri Cumhuriyet Meydanında gerçekleştirilen resmi tören ile başladı. Törene Aliağa Kaymakamı Sayın Erhan GÜNAY, Aliağa İlçe Milli Eğitim Müdürü Sayın Erdal BAYHAN, Aliağa Protokolü, askeri erkân, daire amirleri, siyasi parti temsilcileri, STK’lar şehit ve gazi yakınları ile öğretmenler ve öğrenciler katıldı.
Atatürk anıtına çelenk sunumu, saygı duruşunda bulunulması, İstiklal Marşı’nın okunması ve Aliağa kabristanlığında bulunan şehitlik ziyareti sonrası etkinlikler Tüpraş Halk Eğitimi Merkezi’nde düzenlenen anma programı ile devam etti.
Aliağa Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğretmen ve öğrencileri tarafından hazırlanan anma programı okullar arası yapılan şiir, resim ve kompozisyon yarışmalarında dereceye giren öğrencilere ödül takdimi ile başladı. Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı okul müdürü Abdullah Aksoy yaptı. Türk milletinin Çanakkale’de tarihi bir direniş ve unutulmaz bir zafere imza attığını belirten Aksoy “Türk milletinin her ferdi, yöresi, kökeni ve mezhebi ne olursa olsun, Çanakkale semalarında yürekleri buluşturmuş, birlikte şahadet şerbetini içmiş, beraber hücuma kalkmış, aynı safta dua etmiş, birbirinin umudu olmuş ve vatanın selameti için emek vermiş ve kan dökmüştür. Sırtında adeta vatan coğrafyasının yükünü kaldıran Seyit Onbaşı’nın, Nusret Mayın Gemisiyle devleşen Tophaneli Yüzbaşı Hakkı’nın, askerlerine ölmeyi emreden Mustafa Kemal ‘in ve dönmeyi aklından bile geçirmeyen nice kınalı kuzuların manevi hatırası ve mirası sayesinde bağımsızlığımız korunmuştur” dedi.
Yapılan konuşmaların ardından “Bilinmeyen Fotoğraflarla Çanakkale ve Aliağa Şehitlerim” isimli video gösterimi ekrana yansıtıldı. Program “Çanakkale Destanı” adlı şiirin okunması, solo türkü dinletisi ve drama gösterisi ile son buldu. Öğrenciler tarafından seslendirilen Çanakkale türküleri salonda duygusal anlar yaşanmasına neden oldu. Programın bitiminde ilçe protokolü programı hazırlayan öğretmen ve öğrencilerle hatıra fotoğrafı çektirdi.
Anma programının ardından protokol üyeleri şehit yakınları ile Öğretmenler lokalinde düzenlenen öğle yemeğinde bir araya geldi. Vatan uğruna canını feda eden tüm şehitleri rahmet ve şükran ile andıklarının altını çizen Aliağa Kaymakamı Sayın Erhan GÜNAY, şehit ailelerinin her zaman yanlarında olduklarını söyledi.

 

 

20-03-201920-03-201920-03-201920-03-201920-03-201920-03-201920-03-201920-03-201920-03-2019

Hükümet Caddesi İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü Hükümet Konağı Kat 5 35800 Aliağa / İZMİR - 0232 616 18 44

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.