İZMİR ALİAĞA İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

8 Mart Dünya Kadınlar Günü Mesajı

8 Mart Dünya Kadınlar Günü Mesajı

         Tarih boyunca Türk kadını, hayatın her safhasında erkeklerin yanında her türlü sorumlulukları paylaşmış, özellikle Kurtuluş Savaşı'nda, mücadelenin her döneminde savaşa destek vermiştir. Her başarılı  erkeğin arkasında bir kadın vardır düşüncesi ile değil, her başarılı erkeğin yanında bir başarılı  kadın vardır anlayışıyla hareket etmiştir. Düşman işgaline karşı ülkesini, canını ortaya koyarak koruyan, cepheye top ve mermi yetiştiren Anadolu kadını, adını Dünya tarihine kahramanlığıyla, cesareti ile, fedakarlığıyla yazdırmıştır.

         Kocası cephede, kendisi henüz 20 yaşında bir gelinken, kardeşini henüz şehit vermişken, 3 aylık bebeğini geride bırakıp Aziziye Tabya'sını savunmaya koşan Nene Hatun, halkı işgallere karşı durmaya davet eden etkileyici konuşmalarıyla bizzat Anadolu'ya çıkan Halide Edip, ömrü cephelerde savaşan babasının yanında geçen, henüz 12 yaşında onbaşı rütbesini alan Nezahat Onbaşı, kar yağarken cepheye götürdüğü top mermileri ıslanmasın diye üzerindeki paltosunu örten ve  kundaktaki bebesinin üzerine uzanarak soğuktan şehit olan Şerife Bacı...ve daha niceleri, bu kahraman kadınlar saymakla bitmez.

         Atatürk "Dünyada hiçbir milletin kadını, 'Ben Anadolu kadınından daha fazla çalıştım, milletimi kurtuluş ve zafere götürmekte Anadolu kadını kadar çaba gösterdim' diyemez" demek suretiyle kahraman kadınlarımızın değerini veciz bir şekilde ifade etmiş ve onları hak ettikleri şekilde onurlandırmıştır. Bugün bu büyük kadınları da hürmetle anıyor, asla unutmayacağımız aziz hatıraları karşısında sevgi ve saygıyla eğiliyoruz.

"Cennet anaların ayakları altındadır." diyen bir medeniyetin mensupları olarak 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nü kutluyor saygılarımı sunuyorum.

 

Erdal BAYHAN

İlçe Milli Eğitim Müdürü

Hükümet Caddesi İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü Hükümet Konağı Kat 5 35800 Aliağa / İZMİR - 0232 616 18 44

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.