İZMİR ALİAĞA İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

MESLEKİ VE TEKNİK EĞİTİM VEREN OKUL/KURUM MÜDÜRLERİ TOPLANDI…

MESLEKİ VE TEKNİK EĞİTİM VEREN OKUL/KURUM MÜDÜRLERİ TOPLANDI…

   İzmir il Milli eğitim müdürlüğünce düzenlenen 2018-2019 eğitim öğretim yılı ikinci dönem , Mesleki ve teknik eğitimi değerlendirme toplantısı Aliağa’da yapıldı. Aliağa HABAŞ Hamdi Başaran Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi konferans salonunda , İl Milli Eğitim Şube Müdürü Alaaddin Bayat başkanlığında gerçekleşen toplantıya;Aliağa İlçe Milli Eğitim Müdürü Erdal BAYHAN iştirak ederken, Bergama,Kınık,Dikili,Foça,Menemen,Aliağa İlçeleri Şube Müdürleri ve bu ilçelerin Meslek Lisesi Müdürleri katıldılar.

  Saygı Duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla başlayan toplantıda İl Milli Eğitim Şube Müdürü  Alaaddin Bayat , sözü ilk olarak İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Erdal Bayhan’a verdi. Müdürümüz sözlerine göreve başlarken kendisine verilen ilk talimatın ‘mesleki Eğitimi Geliştirmek’ olduğunu söyleyerek sözlerine başladı. ”Bizler  mesleki eğitimi geliştirmek zorundayız. Aliağa ilçesi olarak iyi çalışmalar yürütmekteyiz. İlçemizdeki üç önemli meslek lisesinde mesleki eğitimi sürdürüyoruz.Önemsiyoruz. Türkiyenin gelişimi açısından , ilçemizde önemli çok önemli firmalar bulunmakta ve ara elemana ihtiyaç duyulmaktadır.Çağdaş dünyanın 2023 hedefine ulaşmak için ve bu süreçte lider ülke olmak istiyorsak tek yolu mesleki eğitimi çözmektir.Üreten ürettiğini pazarlayabilen öğrenciler yetiştirerek söz sahibi oluruz. Toplantımızın hayırlara vesile olmasını diliyorum , diyerek sözlerine son verdi.

   Sözlerine bu toplantıları küçük gruplar halinde yapmamızın bu anlamda önemi olduğunu söyleyerek sözlerine başlayan İl Millli eğitim Şube Müdürü Alaaddin Bayat, “Sizlerin görüşleri bizim için önemli. Mesleki eğitimde yapılan iyi örnekleri  burada paylaşıp, okullarımıza taşımalıyız. 2023 Vizyonunda Mesleki Eğitime verilen değerin önemi ve yedi hedefin gerçekleştirilmesinde Bakanlığımızın verdiği talimatlar çerçevesinde çok çalışmalıyız.Bu vizyon bizlere kılavuz oldu.2013 vizyonu ile sınırlı değiliz.onu ileri götürecek görüş ve öneriler bekleniyor. Bizler bu vizyon hedeflerini yerine getirmek , yapmak görevimizdir. Mesleki eğitimde ‘eğitim-üretim –istihdam’ kavramları  hedeflerin en önemlisidir.

   İl Millli Eğitim Şube Müdürü Alaaddin Bayat, Mesleki ve Teknik Eğitimin en önemli sorunu nedir diye soracak olursak, bir imaj sorunu karşımıza çıkmaktadır. Gerek velilerimizin  gerekse öğrencilerimizin hatta toplumumuzun meslek liselerine bakışının olumluya yönlendirilmesi  büyük önem  arz etmektedir. Velilerimiz çocuklarını Anadolu liselerine yönlendirmekte ancak  bu okullarımızdan mezun olan öğrencilerimizin de üniversiteye ne oranda girdikleri , nasıl iş ve meslek sahibi oldukları ile ilgili de önemli bir soru işareti de karşımızda durmaktadır.Anadolu lisesi mezunu  “işsiz, ne iş olsa yaparım diyen”bir kitle karşımızda durmaktadır. Bizlerin ortaöğretimde meslek liselerine karşı olan olumsuz düşünceleri veli ve öğrencilerimizin kafasından silmemiz gerekmektedir. Öğrencilerimizin hedeflerini  doğru belirlemelerini ,velilerimizin doğru bilinçlenmelerini sağlamak bu noktada çok önemli olduğunu düşünüyorum.dedi.

   Ayrıca mesleki ve teknik eğitimde tanıtım ve Yönlendirme çalışmalarının önemini vurgulayan Bayat,”bu konuda ilimizde üç tane toplantı yaptık . Rehber öğretmenlerden çok fazla bir şey beklemiyoruz. Siz kurum yöneticilerimizin  bu konuda çok iyi çalışacağını biliyoruz. Ortaokul tanıtımlarına bizzat katılın. Bir defa yeterli olmayacaktır,defaten ziyaretler yapın.Bizler il komisyonu olarak ilçelerin yapacağı faaliyetleri belirledik. sizlere de gönderdik.Sosyal medyayı kullanın,  okul tanıtım videolarınızı çekin , web siteleriniz aktif olsun bu anlamda ,kariyer günleri ile ortaokul öğrencilerine meslek deneyimleri yaşatın. Genel müdürlüğün “Mesleğim Hayatım” portalını da aktif kullanımını sağlayın” Dedi.

2018/2019 Eğitim Öğretim yılı ikinci dönem, İl mesleki eğitimi değerlendirme toplantısında: “Milli Eğitim Bakanlığı 2023 Eğitim Vizyonunda mesleki ve teknik eğitim, Mesleki Eğitimin Tanıtım Eylem planı, Mesleğim Hayatım Portalı, İşbirliği Protokolleri, Devam- Devamsızlık eylem planı, Disiplin olaylarının azaltılmasına yönelik çalışmalar, Öz değerlendirme- Performans- Kalite izleme ve Değerlendirme, Mesleki ve Teknik Eğitim okul ve kurumlarında üretime yönelik faaliyetler,  Alan/Dal Açma kapama Teklifleri, Mesleki ve Teknik eğitim Okul Yönetim Kurulu Çalışmaları “ hakkında konuşuldu.

 

11-04-201911-04-201911-04-201911-04-201911-04-201911-04-2019

 

Hükümet Caddesi İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü Hükümet Konağı Kat 5 35800 Aliağa / İZMİR - 0232 616 18 44

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.